Saplāksnis

Būvniecības plātnes galvenokārt izmanto ka "melno" materiālu, kas no ārpuses nav redzams, piemēram, jumta un grīdas pamatklājam, sienu vai griestu paneļiem. Atkarībā no vajadzības un pielietojuma plātnes izgatavo dažāda izmēra un biezuma - biezākās izmanto vietās, kur paredzama lielāka slodze (jumta segums, grīda, betona veidņi), plānākās - apdarei, mēbelēm. Lētākais no visiem plātņu materiāliem ir saplāksnis. Katrs plātņu veids tiek iedalīts vairākās šķirās, ko nosaka ražošanas tehnoloģija, koksnes kvalitāte, stiprība un izturība pret mitrumu, kā arī izmantošanas iespējas.

Saplāksnis

Saplāksnis ir lokšņu materiāls, kas sastāv no trim un vairākām salīmētām finiera loksnēm, kuras iegūst, nolobot finierkluci apmēram 1,5 mm biezā skaidā. Koksnes šķiedru virziens blakus loksnēs parasti ir savstarpēji perpendikulārs, tādēļ plātnes stiprība visos virzienos ir vienāda, turklāt augstāka nekā dabīgai koksnei. Saplākšņa biezums var būt no 3 līdz 50 mm - atkarībā no atsevišķo finiera lokšņu biezuma un kārtu skaita.

Saskaņā ar starptautiskajiem standartiem noteiktas piecas saplākšņa šķiras. Viskvalitatīvākais ir B šķiras saplāksnis, viszemākā kvalitāte - C šķiras saplāksnim. B šķiras saplāksnis ir ar gludu virsmu bez zariem, to izmanto mēbeļu izgatavošanai, telpu interjera veidošanai - visur, kur to var labi redzēt. Apzīmējums BB liecina, ka virsma ir gluda, taču zaru vietās ielīmēti speciāli ieliktņi. Vienā saplākšņa loksnē (apmēram 2,33 kv.m) pieļaujami ne vairāk kā 32 ieliktņi. Šādu saplāksni izmanto mēbeļu izgatavošanai, telpu iekšējai apdarei un interjera elementiem, grīdām un sienām ar caurspīdīgu krāsojumu. Šķirai CP pieļaujamas līdz 3 mm diametrā lielas, nebojātas zaru vietas.

Šī saplākšņa izmantošana līdzīga BB šķirai. C un WG šķiras saplākšņus bieži izmanto kā konstruktīvos materiālus, ko nosedz ar apdari. WG šķiras saplāksnī iespējamas plaisas un izkritušu zaru vietas, kuras aizšpaktelē un noslīpē. Šim saplāksnim nav piemērota caurspīdīga apdare, to nav paredzēts krāsot. WG šķiras saplāksni var izmantot grīdu klājam, kam virsū liek citu segumu (linoleju, parketu). Arī saplāksnī ar apzīmējumu C atrodamas plaisas un izkritušu zaru vietas, tomēr tas ir pietiekami izturīgs, tāpēc izmantojams "melnajām" grīdām, jumta klājam - tur, kur paredzēts virsū klāt citu materiālu. Viena loksne var būt veidota no dažādas šķiras saplākšņiem, piemēram, augšpuse atbilst vienai šķirai, apakšpuse - citai. Piemēram, WG šķiru bieži vien kombinē ar BB šķiru, mazāk vērtīgo WG saplāksni liekot neredzamajā pusē. Apzīmējumos šādā gadījumā starp burtiem liekama slīpsvītra (piemēram, BB/VVG). Tiek ražoti divu veidu saplākšņi - līmētais un laminētais; būvniecībā izmanto abus.

« atpakaļ

tālāk »